Nyhetsbrev

Skicka mig även erbjudanden från Egmont Tidskrifter, som äger Får Jag Lov, och våra partners. Våra villkor

Användarnamn:
Skriv in lösenord:
Bli medlemGlömt lösenordet?

morsans blogg

En glad *tant* som gillar dansband och Lasse Stefanz i synnerhet. Sveriges bästa dansband. Men Sannex, Streaplers och alla andra är mycket bra de också*L* Ja ni ser, jag gillar det mesta, bara det svänger.
Förkyld!!!
29 december 2010, kl. 15:31

Inget kul för nu har jag varit förkyld i en vecka! Inte mycket men jag hostar, mest om nätterna och sen blir man ju så trött!

Har kurerat mig så gott jag kan med olika saker, uppkok av ingefära, Kanjang och tabletter. Försöker bli bra till nyårsafton då vi ska ha fest i huset.

Nåja jag får väl hålla till godo med sängen eller tv-fotöljen!

Kategorier:  
Vilket avslut på 2010.
27 december 2010, kl. 20:14

Har en pajad dataskärm, därav min tystnad. Sitter nere på husets dator och skriver. Ska förhoppningsvis hämta en ny skärm imorgon. Har varit väldigt tomt utan dator hemma.

Julen har varit bra, lugn och skön. Vi firade hos Cornelia tillsammans med alla mina barn, barnbarn,xet och hans fästmö. Trevligt och gott. Och så mycket julklappar som Emilio fick, finns bara inte. Han kan öppna leksaksaffär nu*L*

Flickorna var på Borgen på juldagen och dansade och jag var hemma med Waileth och passade Emilio. Härligt när han sover över hos mormor*L*

Det här året ser ut att sluta med en förälskelse, kan det bli en bättre start på det nya året?

Gott slut alla mina vänner och ett riktigt gott nytt år på er.

 

Kategorier:  
FARMOR!!!!
21 december 2010, kl. 23:03

Så var det kväll igen, Vart tar dagarna vägen??

Igår 19.44 blev jag farmor till en underbar lite sessa som ska heta Isabelle, 3300 och 52 cm. Så himla gullig!! Allt gick bra och jag fick ta hand om deras hund i två dagar. Han skötte sig fint, trots att farmor har lite svårt att hålla emot när han vill ut och gå. Han är en blandning av rottweiler och schäfer, 45 kilo tung!

Det har ju inte blivit så mycket gjort nu när man bara gick och väntade, men revbenen ligger i marinad och sillen la jag in i dag.

Flickorna, Emilio och Danne varit här. Sen for de upp till BB och hälsade på, jag fick stanna hemma för jag är lite förkyld och vill inte riskera att smitta den lilla tjejen. Men jag hoppas snart vara bra så jag får gulla med henne.

Nu ska jag snart lägga mig, städdag imorgon, både här uppe och nere i lokalen.

Godnatt.

Kategorier:  
En fin avslutning på kvällen.
18 december 2010, kl. 22:53

Ja så var det lördagkväll, eller snart natt. Har varit på stan med Mickan idag och det tog på krafterna. Vi hann med många affärer men inte blev det nåt speciellt handlat. Men jag ska med Cornelia på stan på måndag så då kanske det går bättre. Blir nog en sväng imorgon också.

Ikväll så var vi hos Cornelia, firade hennes fina betyg. Vi köpte en fin blomma och sen åt vi god mat. Lekte och gosade med Emilio, han är så underbar. Han är verkligen Gud gåva till mormor, trodde inte man kunde älska nån som jag älskar honom. Älskar naturligtsvis mina barn, men trodde inte ett barnbarn kunde betyda så mycket. Lycklig för varje dag som jag får vara tillsammans med honom.

Slagit in några paket ikväll annars blir det snart sängen nu.

Kategorier:  
Friday on my mind.
17 december 2010, kl. 23:29

Ja så har det gått denna fredag också.

Igår var styrelsen i mitt hus bjudna på julbord av vår hyresvärd. Mycket gott och trevligt. Men det blev lite senare än jag räknat med, stackars vovven som fick vänta på matte.

Fast han var ju inte ensam så länge, han hade sin kompis Zacke hos sig. Sonen och sonhustru åkte till Stockholm, han hade en jobbintervju där.

Idag har jag köpt en snowracer till Emilio, klippt håret, fixat med papper till huset och delat ut dom. Sen har jag tvättat och varit och handlat. Jösses, inte konstigt jag är trött ikväll*L* Nu väntar bara en promenix med hunden och sen får jag sova.

Kategorier:  
Bror Håkan fyller år.
15 december 2010, kl. 22:48

Idag fyller min lillebror 56 år, stort grattis till honom. Jag messade till honom imorse. Hoppas få komma ut till honom på en fika snart, jag saknar honom massor.

Jag började städa imorse, sista storstädningen före jul, sen blir det bara det vanliga. Hann det mesta med golven får jag ta imorgon. Sen hade vi brandinformation i huset, bra att veta hur man ska bete sig vid en eventuell brand. Blev förvånad att bara 16 personer kom. Nåja jag får ju skriva ner informationen och dela ut den som vanligt. Vill ju att alla ska veta hur man gör.

Efter mötet så hämtade jag upp granen och allt pynt. Då kom töserna och Emilio, de hade varit på lussefirande på dagis. Så då fick jag hjälp av Emilio att klä granen. Nu står den där och är så fin.

Nej nu ska jag lägga mig och läsa en stund, imorgon bitti kommer Emma.

Kategorier:  
En heldag med Emma,
14 december 2010, kl. 23:55

Imorse kom min sonhustru, men vi gick inte upp, eller jag alltså. Hon la sig och vilade medans jag fortsatte sova ett tag till. Sen blev det frukost och en rejäl promenad med hundarna. Sonen kom och åt lunch med oss och efter det la Emma och jag oss och sov middag. Hon behöver ju också vila nu, det är juy bara tre dagar kvar tills hon ska föda.

På eftermiddagen ägnade vi oss åt att baka pepparkakor. Mickan kom och sen även sonen. Vi åkte ner till stan en sväng och köte ett par julkort till, dessa ska postas imorgon för jag har skrivit klart alla nu.

Nu en snabbkiss med hunden och sen i säng.

Kategorier:  
Lucia......
13 december 2010, kl. 09:48

Ja så har denna helg passerat och mycket har det varit, därav min tystnad.

I lördags hade vi julbord i huset, 24 stycken var vi som hade fixat till varsin rätt som vi sen avnjöt tillsammans. Allt smakade mycket bra och vi blev sååå mätta.

Sen plockades fram ett keyboard och det spelades julmusik och andra populära sånger, allsång som bara den. Vi beslutade att ha en Allsång i Symfonin i sommar. Då ska vi trycka upp sånghäften och sitta ute på vårt soldäck att spela och sjunga tillsammans.

Ja vi är ett härligt gäng, man önskar att alla 55+- boenden kunde få ha det så bra som vi har.

Nu ska jag ner till Myrorna och se om jag kan hitta ett Lucialinne och krona så jag kan Lussa för mina grannar ikväll när vi ska fika ihop.

Ja just det, höll på att glömma, träffade ju mina kära Pure Divine igår på Borgen. Ja jag säger bara det vilket härligt gäng och så bra hon sjunger den kära Lotten. Jag får ståpäls*L*

Kategorier:  
Ingen bra dag!
10 december 2010, kl. 22:16

Idag har det varit fullt hus. Imorse kom Emma och Zacke, Emma skulle till barnmorskan, hoppas det var sista gången och Izabelle kommer snart*L* Zacke fick vara hos mig medans hon fixade olika ärenden. Cornelia och Emilio kom över, blev lite tråkigt men det går väl över. Inte lätt att vara mamma alla gånger och veta hur man ska bete sig för att det ska bli bra.Sen kom Daniel också och åt middag, och Mickan kom efter jobbet, tur jag lagade mycket mat*L*

Senare så dukade vi och gjorde klart för julbordet i huset imorgon, det ska bli trevligt.

Är så slut ikväll, ledsen och fundersam.

Kategorier:  
Mycket är det just nu.
9 december 2010, kl. 22:10

Ännu en dag full av aktiviteter. Började med att besöka Arbetsförmedlingen och fylla i närvarorapport, skönt, nu vet man att man får pengar. Sen åkte jag och träffade Waileth och vi tog en promenad ner till PRIO1 och choppade lite smått och gott. Blir nästan alltid mest saker till köket i huset*L* En promenad till spårvagnen och hemresa. Därpå följde en promenad med hunden och sen tvättstugan.

Grillade revbenspjällen till lördag och fikade med några grannar. Birgitta dammsög  och hon och Sven plockade bort borden i matsalen, ska ha in nya bord där till julbordet. Horst satt och jobbade vid datorn, vi har äntligen fått in bredband i alla rummmen. Så nu kan vi surfa hej vilt, vi gamlingar*L*

Nu ska jag ut med hunden igen och sen är det bästa att lägga sig. Imorgon bitti kommer Emma(sonhustrun), hon ska på sitt förhoppningsvis sita besök hos barnmorskan. Nu väntar jag spänt på att lilla Izabelle ska komma och jag får bli farmor också.

Kategorier:  
Lite slöa dagar.
7 december 2010, kl. 22:42

Igår var jag hos doktorn och undersöktes för ett nytt läkarutlåtande till Arbetsförmedlingen. Sen blev det pepparkaksbak i huset, vi var i alla fall ett par som hjälptes åt. Var så himla trött på kvällen men inte somnade jag för det!

Idag har jag marinerat revbenen som vi ska avnjuta på julbordet på lördag. Ska grilla dom imorgon eller torsdag. Mickan och jag var på Apoteket och handlade lite och sen solade vi. Passade Emilio då Cornelia varit dålig idag. Sen blev det bara tevetittande, hängde i fotöljen och bara slappade.

Kategorier:  
Henrik *Elvis* Åberg!!! Vilken kille!!!
5 december 2010, kl. 23:20

Idag har jag klätt husets julgran, med hjälp av Emilio och den blev såååå fin!!

Annars har jag tagit det lungt idag, inte känt mig riktigt i form.Men ikväll var jag på konsert med Henrik Åberg, vilken röst den mannen har!! Herregud, tårarna rann emellanåt, det var så himla bra. Jag svär att man kunde tro det var The King himself som sjöng ibland.Fattar inte att nån inte tar tag i den talangen och gör nåt stort av honom??

Snöat ikväll igen, får se hur det blir att ta sig fram imorgon när jag ska till doktorn.

Kategorier:  
Rösta på Pure Divine!!!
4 december 2010, kl. 23:50

Igår fyllde bästa Håkan 40 år och vi var där och grattade honom. Det är min kompis man men jag brukar få låna honom att dansa med, bästa partner jag vet. Har jag bara fått dansa med Håkan så är jag nöjd resten av kvällenGlad.

Vaknade och kände mig lite eländig, förkyld men inte riktig dålig. Gjorde en pepparkaksdeg som ska bakas ut på måndag eftermiddag. De kakorna ska vi ha i huset. Sen gjorde jag en kålpudding som vi senare avnjöt, Waileth, jag och Mickan. Waileth och jag gick ner i lokalen och dekorerade ljus, jag börjar bli en riktig pysselgummaFörvånad, har jag aldrig varit förut.

Ja sen blev det ju dansbandskampen, rätt band i final förutom att jag tycker att Pure Divine ska vara med. Har ringt och röstat massor på dom.

Imorgon ska jag och Mickan gå på konsert med Henrik Åberg, det ska bli så kul. Var längesedan man hörde och såg honom live. Han har ju en så underbar röst. Så denna gång avstår vi Wahlströms i Ljungsbro. Hinner ju lyssna på dom fler gånger.

Ska även klä husets julgran nere i lokalen, vi ska ju ha julbord på lördag där och då ska granen vara klar.

Nu blir det sängen och läsa en stund.

Idag har jag slutat röka!!

Kategorier:  
December.
2 december 2010, kl. 15:27

Ja så var vi inne i den sista månaden för året. Ovanligt mycket snö och jättekallt!! Men nu är det ju vinter och det kan väl få vara så här nu över jul och nyår. Lite varmare bara än -19 grader tack.

Har bakat lussebullar med madelmassa i till huset idag. De kommer snart att ta slut så goda som dom är*L*

Igår blev det två sorters kakor också så nu har de så de klarar sig en vecka i alla fallFlört

Sitter och väntar på att Mickan ska ringa mig och hämta upp mig. Vi ska iväg och sola och köpa present till Håkan som fyller 40 år imorgonGlad, tack Camilla att jag får låna honom.


Kategorier:  
Profil
offline morsan
Senast inloggad:   18 maj 09:41
Tack alla ni som hälsar på i min Blogg.
Ort/Stad:  Norrköping
Fyller år:  5/9
RSS
Sök blogginlägg:
Vem är vem?
Band online Band som är online
Band offline Band som är offline
Dansställe online Dansställe som är online
Dansställe offline Dansställe som är offline
Medlem online Vanlig medlem som är online
Medlem offline Vanlig medlem som är offline
 
Kenta är webmaster. Han är ofta online.
Kommande danser
18/5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Diskuteras just nu
Vilka danställen föredrar…
Basist söker band västrag…
StrandbergZ Orkester söke…
Sångare
Leadsångare sökes!
Foxerz orkester söker sol…
Dansband i Skaraborg söke…
Etablerat dansband söker…
Professionell musiker bas…
Deléns söker ny kille på…
Nya diskussionstrådar
nye numre + oversættelser
Ungt och bra dansband frå…
"Fan vad du är bra" musik…
SE HIT
Sologitarrist
Starta modernt dansband
Dansbandsfavoriter
Sångare gitarrist i Dalar…
Sångerska/sångare sökes i…
Sångerska sökes
Bandens spelningar
18/5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Egmont Tidskrifter | Annonsera härVåra villkor | Kontakta oss! | Ansvarig utgivare: Diana Thylin