Nyhetsbrev

Skicka mig även erbjudanden från Egmont Tidskrifter, som äger Får Jag Lov, och våra partners. Våra villkor

Användarnamn:
Skriv in lösenord:
Bli medlemGlömt lösenordet?

morsans blogg

En glad *tant* som gillar dansband och Lasse Stefanz i synnerhet. Sveriges bästa dansband. Men Sannex, Streaplers och alla andra är mycket bra de också*L* Ja ni ser, jag gillar det mesta, bara det svänger.
En mycket trevlig dag.
31 juli 2010, kl. 22:39

Idag var det stora städardagen här hemma, så skönt att få rent och iordning här hemma. Har ju varit så mycket annat att hemmet fått komma i andra hand. Sedan var jag och några grannar nerbjudan till soldäck på lunch av en grannfru. Så trevligt!!! Och GOTT!!!!

Min kompis Waileth kom sen och satt med oss ett tag innan vi gick upp till mig. Trots besöket hade jag tvättstugan och hon hjälpte mig, det är kompistag det*L*

Alltid lika kul och trevligt med hennes besök, hon är en toppenkompis.

Nu ska jag snart lägga mig, lite trött.

Kategorier:  
Raist, nej bara mot vissa.
30 juli 2010, kl. 22:35

Så var det fredag igen. Dagen har gått så himla fort. Shoppade loss efter jobbet, på jobbet. Som vanligt en massa fynd, två stora påsar blev det med diverse innehåll. Mickan hämtade mig och sen hem och tvättade av mig för att fara och handla. Vi åkte till HC, första gången jag var där sen ombyggnaden, det var stort!

Köpte med oss pizzor hem och Cornelia och Emilio kom över och åt. Sen åkte de hem allihop och jag gick ut med hunden. Började plocka lite här hemma och hängde upp alla kläder jag köpt. Grannen kom och pratade en stund.

Vid sista promenaden med hunden spå kom jag ihop mig med ett gäng*svartskallar*, så jävla dumma så det är inte sant. De åker på trimmade mopeder, utan ljuddämpare och flera stycken på samma moppe utan hjälmar. De höll på att köra på mig och hunden. Då jag sa att de inte fick köra rally på gångbanan, kallade de mig hora!!! Och svenne förståss. Ring efter polisen då, sa det hela tiden, jävla snorungar. Jag satt det var ett gäng jävla svartskallar som var som barnungar och passade det inte kunde de åka hem till sina länder. Jag är så jävla trött på dessa ligister som bara sabbar och förstör, bråkar och är uppkäftiga. Jag har inget emot invandrare som följer våra regler, lagar och sköter sig, men vissa skulle man bara ta och sätta på första bästa plan och förbjuda dom att komma hit igen.

Usch nu har reagerat av mig*L*

Godnatt.

Kategorier:  
Sista arbetsdagen imorgon, sen helg*L*
29 juli 2010, kl. 19:35

Så himla trött, tror jag håller på att bli sjuk. Känns som det och lillprinsen ligger i feber.

Tror att veckans alla händelser nu tar ut sin rätt också, måste inse att jag inte är ung längre och inte orkar lika mycket som förr. Man kan inte hålla alla bollar i luften samtidigt har jag insett.

En tröst i allt är Lasse Stefanz, jag spelar deras musik och allt känns så mycket bäöttre genast. De betyder oerhört mycket för mig, en vän kan man kanske säga.

Jag har också varit lite dålig på att hålla kontakten med alla mina vänner, ska försöka att bättra mig under hösten.

Nej nu blir det till att ta en sväng med hunden, det är uppehåll i regnandet just nu.

På lördag ska jag och några grannar äta lunch tillsammans, en trevlig tradition verkar det ha blivit redan*L*

Kategorier:  
Jäktigt och jobbigt.
28 juli 2010, kl. 20:52

Mycket har det varit dessa dagar så jag har inte haft varken tid eller lust att skriva.

Händelsen i huset har tagit rätt hårt på oss alla och eftersdom jag är ordförande så har allt vad gäller kontakter och information lagts på mig.

Idag hade vi ytterligare ett möte, då med hyresvärdens representant, och nu hoppas jag det löser sig så vi kan gå vidare och lägga det här bakom oss.

Nu ska jag ta en dusch och sen blir det tidigt i säng.

Kategorier:  
Tragisk avslut på kvällen.
26 juli 2010, kl. 21:24

Det blev ingen bra avslutning på semestern! Klockan 21.30 hoppade en man ut från balkongen på 6:e våningen i mitt hus. Grannen under kom och ringde på dörren och ville ha med mig ner till gården. Det var ingen rolig syn. Han hade ju dött omedelbart så det var bara att invänta polis och ambulans. Det var ingen hyresgäst utan ett besök till en boende. Vi har haft problem med den hyresgästen tidigare och detta fick nu bägaren att rinna över.

Sammankallade ett bostadsmöte ikväll där vi bestämde att att kräva att hyresvärden avvisar henne från huset. Hon ska inte bo här egentligen heller så hon inte är kvalificerad av ålder, detta är ju ett 55+ boende. Händer inte detta kommer vi att alla säga upp våra lägenheter. Vi flyttade hit för att få ett lugnt, tryggt boende på ålders höst och så inträffar det ena och det andra som inte ska hända.

Känner mig alldeles tom efter detta. Kunde inte sova inatt, somnade efter 03.30 och gick upp 06.30 för att sen fara och jobba. Känner mig alldeles slut ikväll. Tom på nåt vis och ledsen av en sån händelse.

Hoppas få sova inatt.

Kategorier:  
Semestern slut för denna gång.
25 juli 2010, kl. 21:48

Dagen har gått fort. Städat av här hemma, plockat ur husvagnen, tvättat och haft besök av Waileth, Danne och Emma. Pratat lite med grannarna för att få rapport och de senaste händelserna i huset. Både goda och dåliga nyheter.

En rätt så trött morsa tar nu kväll för att orka upp imorgon och börja jobba igen*L*

Kategorier:  
Hemma från Malung.
25 juli 2010, kl. 09:04

Ja så har man landat hemma igen. Har varit en upplevelse att vara i Malung. SÅ MYCKET DANSARE!!!! Så mycket folk....överallt!!! Som förstagångs-besökare i Malung tar det ett tag att ta till sig allt. Finns mycket man missar då man inte vet vad som händer och sker på de olika ställena. Där tycker jag det brister en hel del i information. Skulle finnas ett bättre program med karta vart allt sker, för man hittar inte första gången. Annars var allt bara till belåtenhet, fast för min smak, alldeles för mycket folk på dansgolvet.

Jag hade ju min *rolle*(rullator) med mig och det var ju inte det lättaste att ta sig fram med. Den bästa och värsta upplevelsen var ju Lasse Stefanz, bäst för de är allra bäst, värst för de drar så mycket folk*L* Försökte att stå framför scenen för att kunna fota lite, men jag höll på att få panik och svimna, inget syre när så många trycker på från olika håll. Trots att jag hade *rolle* att hålla mig i, var jag till slut tvungen att ge upp och gå ut. Var riktigt otäckt ett tag. Man tar ingen hänsyn till varandra, man bara knuffas och trängs och alla ska fram till Olle och räcka tass.

Nå deras musik kan man ju lyssna till på avstånd också och det gjorde jag, synd bara att jag inte kunde ta de bilder jag önskat, men jag får ta dom den 10 september på Borgen istället*L*

Vädret har varit skapligt, soligt men blåsigt, regnade rejält en kväll/natt men det gick över. Men nätterna och kvällarna har varit ovanligt kalla tycker vi som kommer söderut ifrån.

Vi sa att det nog inte skulle bli nåt mera Malung men .....man ska aldrig säga aldrig*L*

Kategorier:  
Malung here comes morsan*L*
20 juli 2010, kl. 21:11

Oj oj, så mycket jobb det är när man ska iväg ett par dagar! Man sliter som ett djur så man är precis slut. Men nu verkar det mesta vara klart för trippen till Malung. Turbrödet är nybakat och kommer att smaka fint imorgon när vi rastar för frukost.Mickan är hemma och packar ner sitt och kommer hit sen sp vi kan packa husvagnen.

Ska sätta den utanför soldäck så vi kan ha strömmen på hela natten, då ska väl kylskåpet vara kallt för att ha matvarorna i. Vi tänkte leva lite enkelt och inte ha med en massa onödigt, fattas mågot kan man ju alltid köpa det på plats.

Vädret ser ut att bli mycket svalt, men kan man lite på SMHI??? Får väl ta lite blandat med kläder, vi vill ju inte frysa*L*

Ska bli skoj att uppleva Malung, det är premiär för oss. Vi har dragit oss för att åka dit då det är så mycket folk, vi trivs bättre på små gemytliga ställen. Men nu har alla tjatat att man MÅSTE bara uppleva Malung så nu ger vi oss iväg.

Ha det bra alla vänner så får vi se om man överlever *L*

Kategorier:  
Förberedelser inför Malung.
19 juli 2010, kl. 10:25

Gårdagen ägnades åt att sy, det blev gardiner till husvagnen, myggfönster också till husvagnen. Sen sydde jag in lite kläder både åt mig och åt kompisen. Trevligt när man går ner i vikt*L* Tillbringade hela dagen nere i köket i lokalen, stora bord att hållas på och soldäcket när man tar paus. Vi grillade på kvällen, jag ,Mickan, Cornelia, Emilio och så bjöd vi in Horst att smaka. Han är ju våran hustomte i huset, han donar och fixar och sånt måste man visa sin uppskattning.

Idag stryker jag gardinerna och all annan tvätt. Ska sätta upp gardinerna i husvagnen sen. Plocka iordning inför resan till Malung på onsdag.

Måste ju upp till *kungarna*(LS) ska spela. Tyvärr ser vädret inte så lovande ut, men vad gör väl det?

Imorgon tänkte jag och Cornelia åka och handla medans Mickan passar lillprinsen. Plocka lite hallon tänkte vi ocjkså hinna med och en sväng ner till Söderköping och träffa kompisarna på en fika vid kanalen.

Mycket som ska hinnas med under den enda semesterveckan*L*

Kategorier:  
Slarvmaja!!!
17 juli 2010, kl. 09:39

Nu har jag inte skrivit på ett par dagar igen, slarvigt av mig eller??? Beror det på att min riktiga liv tar mer tid nu och att sitta vid datorn får komma i andra hand?? Ja i så fall är det ju som det ska vara eller hur?

Ja nu har jag i alla fall gått på semester (igår) och nu tänker jag försöka att uppleva lite saker den enda vecka jag är ledig*L* Ska försöka umgås med några vänner jag försummat, började i torsdags med en*L*

Har blivit mycket bättre från värken nu, kanske pga att det är lite svalare ute, jag sa lite*L*

Ska göra husvagnen klar, sy de sista gardinerna, sy myggnäten och organisera inne i vagnen tills på onsdagmorgon, då drar vi till Malung!!! Premiär för våran del och nån gång ska man uppleva detta ståhej.

Nej nu ska jag renskriva en insändare jag skrivit och skicka till tidningen.

Ha en bra dag alla goa vänner//kram

Kategorier:  
Lite skönare, några droppar regn*L*
13 juli 2010, kl. 22:10

O så kvalmigt det varit idag, så hett så det inte varit sant. Och bussarna i stan är som rullande ångbastun. Svetten bara rinner ner för ryggen och alla sitter och försöker att fläkta sig med papper, tidningar, kartonger ja vad de har till hands. Då är det skönare inne på jobbet, där är det bara 26 grader*L*

Tvättat lite ikväll och lagat mat, räcker till imorgon också. Ska ju ha fikabesök imorgon så då är det skönt att bara värma. Hade tänkt baka matmuffins ikväll men det räckte inte tiden till för. Får bli en annan dag.

Det kom lite regn här tidigt ikväll, tyvärr var det inte så mycket och ingen åska, men det är ändå rätt så skönt nu ute. Faktiskt rätt svalt i sovrummet med. Ska gå en sista promenad med hunden innan jag hoppar i säng.

Imorgon blir det Borensberg och Wahlströms.

 


Kategorier:  
Bättre idag, skönt.
12 juli 2010, kl. 22:27

Gav mig själv en timme extra sovmorgon idag. Lite bättre när man inte behöver stressa så på morgonen. Sovit bättre också.

Hade lite att göra på jobbet, och detvar ju skönt för hettan smyger sig in där också. Gäller att dricka hela tiden.

När jag kom hem så gick Kerstin och jag ut med hundarna, stackarna de lider också av värmen. Sen åkte Mickan och jag och handlade. Hem och åt lite, smakar inte i värmen, och det är ju i och för sig bra eftersom jag bantar*L*

Var runt i huset och fick protokollet justerat, blev en 20 minuter hos varje!

Bort till Cornelia och hämtade Emilio, skulle testa om han kunde sova här, men nej det gick inte. Får testa till det funkar, Cornelia behöver få lite egen tid och sova själv nu.

NU ska jag in i duschen och sen läsa lite.

Kategorier:  
Upp och ner med humöret och värken, men imorgon är en ny dag*L*
11 juli 2010, kl. 23:55

Mitt i natten, men just nu känns livet rätt svalt och skönt*L* Denna värme är inte så bra för min värk, men jag älskar å andra sidan sol och värme. Bara att bita ihop*L*

Mickan hämtade Rocky imorse, jag var så trött och hade haft sån värk inatt att jag inte orkade gå ut med hunden.

Sen låg jag hela förmiddagen, knaprade piller och läste, lyssnade på LS sista skiva, så jäkla bra dom är!! Man mår så himla bra när man hör dom, man sjunger med och bara längtar tills man får se dom live igen. Men nu är det snart dax, Malung närmar sig. Och kryssningen i september ska bli så himla kul!!

På eftermiddagen kom Waileth och höll mig sällskap, bra med kompisar som man bara kan vara med, behöver inte göra sig iordning eller nåt, bara vara helt enkelt.

Vi fikade nere på soldäck tillsammans med Horst. Sen gick vi upp till mig.

Flickorna kom  senare och vi plockade upp grillen från källaren och grillade på soldäck. Nu kan man grilla varje kväll om man vill*L*

Cornelia ringde och var ledsen ikväll. Bara synd att det inte är nåt man kan hjälpa henne med. Önskar bara hon ville be om hjälp, man kan inte klara allt ensam.

Nu har jag sett film på teve och duschat kallt, ska bli skönt att krypa ner i en sval säng nu.

Kategorier:  
Värmeböljan består.
10 juli 2010, kl. 22:33

Ja så var det dags att försöka summera två dagar. Undrar verkligen om minnet sträcker sig så långt tillbaka*L*

Jobbade sent igår för det var ju fredag och jag måste ju bara shoppa i vår affär och se om det fanns några fynd. Jodå jag plockade ihop en hel del, får väl se om det duger till damerna i huset*L*

Började städa rätt sent på kvällen, hann dammsuga hela lägenheten och damma i alla fall.

Började morgonen med att tvätta alla golv och sätta upp andra gardiner i köket. Kokade vinbärsaft. Blev bjuden på lunch av en granne, vi var 5 stycken och hade en mycket trevlig och god lunch. Goda piroger och sallad, kaffe och passionscheescake.

Lagade kalops till oss till middag. Sen var jag barnvakt åt Emilio, flickorna gick på bio. Det var så mysigt att bara vara vi två. Vi var ute och gick, plockade vinbär, badade i badkaret och sprutade vatten på varandra. En fin kväll.

Värme bara fortsätter, nu läöngtar man efter lite åska och regn.

Kategorier:  
Oj oj, blev visst lite mycket*L*
8 juli 2010, kl. 23:04

Oj oj, så mycket jag har gjort idag! Och det är inte bra? Nej jag ska ju försöka att ta det lugnt och inte överanstränga armen som jag har inflamation i. Ja ja synden kommer att straffa sig.

Jobbade som vanligt och sen kom Mickan och hämtade mig, trodde jag skulle få ut en stödsken på Rehab, men nej då måste jag träffa en sjukteraupeft först. Nå jag köpte ny medicin i alla fall och sen var jag hos Mickan ett tag. Cornelia och Emilio var där och badade i poolen.

Hem och tvätta, plantera om blommor nere i lokalen, strök tvätten och plockade 1,5 liter vinbär. Nu är jag rätt så mör*L*

Läste en tråkig sak på Klotterplanket hos Lasse Stefanz. Var en som skrev av Olle varit full när han uppträdde. Så himla dåligt att inte veta att han har en sjukdom och inte är full. Jag blev så arg att jag var tvungen att skriva ett svar. Fy för dumma människor som kastar skit utan att ta reda på sanningen. Heja Olle och Lasse Stefanz, love you.

Kategorier:  
En bra dag trots allt*L*
7 juli 2010, kl. 22:56

Började dagen med ett läkarbesök, inflamation i hela högerarmen. Kunde jag talat om själv*L* Sjukskrivning och vila, pyttsan heller, har ju varit hemma en vecka och det hjälpte ju inte, så jag åkte och jobbade. Roligare att ha i ont i trevligt sällskap än ensam hemma*L*

Vi hade lite att göra så det blev en bra start. Löste korsord bla*L*

Tog en och en halvtimme att komma hem, himla bussar. Tacka vet jag spårvagnar, hoppas dessa tre veckor utan dom går snabbt.

Hem och lagade kalops och Colle och Emilio tittade över. Mickan hade varit och handlat toapapper som hon lämnat här, en bal toa ska väl räcka ett tag*L*

Inne hos Maj-Britt(kassören) och hon visade upplägget hon gjort. Nere i lokalen och satte upp några tavlor, kan inte hålla mig en dag därifrån*L*

Nu har jag nyss kommit in efter en härligt sval kvällspromenad med hunden, passade på att plocka 1,5 lite vinbär också*L*

GODNATT!

Kategorier:  
Ordförande.....morsan så klart!!
6 juli 2010, kl. 23:00

Idag kom Mickan och borrade på balkongen, vilket jävla jobb, rent ut sagt! Den stackars slet som ett djur med att få till ett par hål i taket. Och ändå hade vi köpt ett nytt diamantborr och skiten var ändå stenhård.

Nåja till slut lyckades hon få ett par hål och jag kunde äntligen få upp gardinerna på inglasningen. Måste ha det för solen ligger på så in i helsicke om dagarna, går inte att vara på balkongen förräns på kvällen annars.

Hade möte i huset ikväll och vi valde styrelse...och jo då jag åkte på ordföranderollen, inte oväntat. Men det är mitt eget fel som skött om allt här med huiset.

Nå det ska väl inte vara så betungande*L*

Köpte 10 liter jordgubbar idag för 100 kronor!! Så nu har jag fyllt opp i frysen till vintern*L*

Imorgon ska jag till dokjtorn och sen börja jobba igen. Kan lika gärna jobba eftersom det inte hjälper att gå hemma och tro att man ska bli bra.

Om nån har en reservarm över så kan jag köpa den, en högerarm tack*L*

Kategorier:  
Varmt, varmt, men inte klaga... det är snart vinter igen*L*
4 juli 2010, kl. 23:33

Trots värmen idag var man tvungen att tvätta lite. Tur att man inte har mer än två maskiner att tvätta. Tagit det lugnt annars på förmiddagen. Birgitta var nere med en maskin som ska massera mig på ryggen, får se om det hjälper ikväll när jag ska sova.

Mickan och jag åkte ut en sväng till Pricklers. Malla och Gösta var där och det var ju inte igår man träffade dem. Det börjar synas att de är/blir 80 år. Inte många kvar nu av släkten som är äldre. Ja jag närmar mig ju också så sakterligen.

Flickorna skulle borra på balkongen men det gick inte, måste låna Hyresgästförenoingens maskin, bara den som klarar dessa jäkla väggar.

Vi åt tillsammans och sen var det meningen att Cornelia och Emilio skulle sova över då alla deras möbler just nu befinner sig i deras v-rum. Men de tyckte jag hade alldels för hett här hemma. Solen ligger ju på hela eftermiddagen/kvällen så det var säkert 35 grader här inne. Hjälper inte ens med fläkt för att hålla nere temperaturen.

Nu är ju klockan 23.30 och det börjar bli behagligt här inne. Ska försöka lägga mig och se om det går att sova.

Kategorier:  
Vilken härlig lördag!!
4 juli 2010, kl. 09:31

Gårdagen tillbringade jag hos Mickan i Navestad tillsammans med Emilio och Cornelia. Satt och läste i skuggan och badade i poolen med Emilio. Hade det så avslappnat och skönt, kunde nästan glömma bort värken. Grillade och åt gott och bara njöt av dagen. Var längesedan jag var så avslappnad och lugn. Behövde jag verkligen. Kunde jag bara bli kvitt värken i armen så skulle livet vara rätt bra*L*

Varje natt så önskar jag nästan att armen var amputerad eller nåt liknande. Så knäpp man är va? Men när man har konstant värk och den bara tilltar  under dagen för explodera på kvällen/natten. Då håller man nästan på att bli tokig. Och gråta hjälper inte heller har jag märkt ;(

Nåja nån gång ska det väl gå över?

Kategorier:  
En sån underbar kväll i trevligt sällskap!
2 juli 2010, kl. 22:44

Hemma från jobbet, värk i armen hela natten. Fick åka till Linköping och hämta det sista från IKEA. Mickan är ju bara så bäst som ställer upp och hjälper sin mamma.

Ikväll hade jag tjejerna här och bjöd med grannen Kerstin också. Vi åt sallad, glass, jordgubbar med grädde och fikade. Satt ute på soödäck och hade det så himla trevligt. Det är såna kvällar man behöver, då man slipper tänka på värk och elände*L* Man har så kul så man hinner inte tänka/känna efter ens en gång. Hoppas det blir fler såna kvällar i sommar.

Nu är jag trött och hoppas på att få sova.

Kategorier:  
Trött, trött, trött........
1 juli 2010, kl. 23:39

Så bar det iväg till IKEA för fjärde gången på kort tid!! Så himla trött på att de inte kan vara lite smidiga, denna gång var det trots allt deras fel att jag blev tvungen att åka dit igen. Men även denna gång blev jag besviken över deras motvilja till att hantera , i mitt tycke,en enkel sak.

Men nu får jag väl åka över imorgon igen!! Faan för IKEA!!

Trött och ont börjar bli en standardfras från mig nu. Trött på det också*L*

Lägger mig och läser, för nåt sova lär det väl inte bli än på några timmar, trött på det också*L*

Kategorier:  
Profil
offline morsan
Senast inloggad:   17 jun 21:14
Tack alla ni som hälsar på i min Blogg.
Ort/Stad:  Norrköping
Fyller år:  5/9
RSS
Sök blogginlägg:
Vem är vem?
Band online Band som är online
Band offline Band som är offline
Dansställe online Dansställe som är online
Dansställe offline Dansställe som är offline
Medlem online Vanlig medlem som är online
Medlem offline Vanlig medlem som är offline
 
Kenta är webmaster. Han är ofta online.
Kommande danser
19/6
 
 
 
 
20/6
 
 
21/6
 
Diskuteras just nu
SE HIT
Basist söker band västrag…
Trummis sökes!
Vilka danställen föredrar…
StrandbergZ Orkester söke…
Sångare
Leadsångare sökes!
Foxerz orkester söker sol…
Dansband i Skaraborg söke…
Etablerat dansband söker…
Nya diskussionstrådar
NYA FLASH ORKESTER
Trummis sökes!
nye numre + oversættelser
Ungt och bra dansband frå…
"Fan vad du är bra" musik…
SE HIT
Sologitarrist
Starta modernt dansband
Dansbandsfavoriter
Sångare gitarrist i Dalar…
Bandens spelningar
19/6
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Egmont Tidskrifter | Annonsera härVåra villkor | Kontakta oss! | Ansvarig utgivare: Diana Thylin