Nyhetsbrev

Skicka mig även erbjudanden från Egmont Tidskrifter, som äger Får Jag Lov, och våra partners. Våra villkor

Användarnamn:
Skriv in lösenord:
Bli medlemGlömt lösenordet?

morsans blogg

En glad *tant* som gillar dansband och Lasse Stefanz i synnerhet. Sveriges bästa dansband. Men Sannex, Streaplers och alla andra är mycket bra de också*L* Ja ni ser, jag gillar det mesta, bara det svänger.
Lite kvavt ikväll.
30 juni 2011, kl. 22:05

I morse kom Emilio på besök en stund medans mamma uträttade lite ärenden. Vi passade på att gå ner på soldäck och badade i bassängen. Horst fick passa honom en stund medans jag sprang upp till grabbarna som bytte lister i fönstren hos mig. Ja sen blev det snabba bud när Emilio gick hem, jag fixade till mig för besöket hos arbetsterapften Linda.

Ett bra samtal och hon rekomenderade fortsatt sjukskrivning.

Efter det blev det en sväng till City Gross och handlade lite, hem till Horst och vi åt grillad kyckling innan det var dags för styrelsemöte.

Fixade till lite mat av rester vi hade och åt det innan vi såg Ernst på teve. En skön kvällspromenad avslutade kvällen och nu väntar en kall dusch.

Kategorier:  
Så var man sjukskriven.
28 juni 2011, kl. 17:34

Veckan började med mycket sol och värme. Typiskt när de arma krakarna som  jobbar ska sitta inne igen. Jag var hos läkaren i måndags och blev inte oväntat sjuksriven, i första hand till den 20 juli och sen får vi se. Jag ska till arbetsterapften på tordag och diskutera en ev höjning av min sjukpension. Får väl inse att jobba inte är nåt för mig längre. Jag orkar ju inte med mina hushålls-sysslor hemma knappt.

Jag hoppas att operationen av magen ska göra att min värk avtar och jag blir rörligare. Just nu är det jobbigt med allt, räcker med att gå med hunden. Så vill jag inte ha det! Vill ju kunna leka mer med mina barnbarn, orka dansa mera, vara mera aktiv. Saknar mina promenader, måste försöka tvinga mig ut på korta stavpromenader nu.

Idag har jag varit och hämtat en apparat som ska mäta mina snarkningar och andningsuppehåll, blir spännande att se hur det ger för utslag.

Imorgon blir det information angående operationen.

Solen lyser och det är knallvarmt*L*

Kategorier:  
Midsommar, sol och regn.
25 juni 2011, kl. 21:13

Så har det varit midsommar då. Och vädret var ungefär som det brukar, lite sol och lite regn. Midsommarafton åkte jag,Horst och döttrarna och lille Emilio ut till Vånga, där sonen bor. Vi träffades vid Ekvallen och såg på stångresning och dansade kring den. Ja inte jag förståss, jag hade en stol som jag satt och tittade på de andra. Sen blev det sång, allsång, lotterier och underhållning av Lotta Källström. En mycket trevlig tillställning. Sen kom Emmas föräldrar och syster, de skulle fira borta hos Danne och dom. Horst och jag åkte hem för vi skulle fira med grannarna i huset. Det var god mat och trevlig stämning.

Idag har det varit en mycket avslagen dag, bara på grund av väder och att jag sov så illa inatt. Inte på grund av några starkvaror.

Sett en film på eftermiddagen, fikade hos Cornelia och sen sov jag 1,5 timme. Så nu blir det väl att se en film på teve för att kunna somna mycket sent ikväll.

Kategorier:  
En alldeles vanlig dag?
23 juni 2011, kl. 00:50

Ja dagarna går i samma mönster just nu. Går hemma för jag orkar inte jobba. Idag var min vänsterarm helt obrukbar, minsta lilla så kändes det som om armen skulle gå av. Kan inte dra täcket över mig med den armen ens. På eftermiddagen svullnaden den upp, från handleden, runt tumgreppen och min hand såg ut som nån slags klo? Ja ja, nu är det ju som det är. Fick besök av min goa vän Waileth på eftermiddagen. Hon hade köpt med sig en ros i kruka för att muntra upp mig, gulligt av henne. När hon var så pratade vi och det kändes lite lättare.

Har bara varit så ledsen hela dagen, minsta lilla så har jag gråtit. Vet inte om en depression är på G, verkar nästan så. Men jag ska motarbeta den så mycket jag bara kan.

Lyssnar ju mycket på musik om dagarna, sjunger med så gott jag kan och det underlättar lite. Om det inte är nån känslosam låt förståss, för då rinner tårarna! Ja man är väl inte riktigt klok kanske*L*

Nej nu har jag spelat spel så jag blivit trött och kan förhoppningsvis somna. Godnatt!

Kategorier:  
Dags att ge upp??
21 juni 2011, kl. 09:42

Kanske dags för mig att inse att jag inte orkar jobba mera? Man ska väl inte behöva åka från jobbet med tårar i ögonen av smärta? Måste sova minst 1-2 timmar när jag kommer hem för kroppen skriker av smärta. Jag är så dum ibland och ska bara vara duktig och försöka trots att kroppen inte vill. Får dåligt samvete när jag inte klarar ut det jag gett mig in på. Som ett plåster på såren så kommer det ju mera värk då, man blir deppad och vill bara gå och gömma sig. Ska jag aldrig lära mig? Och ändå har jag så kloka döttrar som hela tiden försöker få mig att inse att detta kan inte vara meningen med mitt liv, att hela tiden ha så ont! Okey nu har jag börjat inse att de har rätt, som vanligt*L* Ska eventuellt genomgå en Gastric by pass för att minska i vikt och på sätt kanske minska på smärtan och då också få möjlighet till att få ett nytt knå(artros). Tur jag har en så förstående och underbar karl som på alla sätt försöker hjälpa mig med det som han kan göra.

Klart det finns guldkanter i tillvaron också, mina barn, barnbarn och gubben tillhör ju dem.

Men jag tror att när min vän Classe så hastigt gick bort så spädde det på mitt elände. Jag saknar honom så mycket, han var min kloka förstående kamrat som alltid kom med kloka och goda råd, utan några pekpinnar. Det är så tomt utan honom.

Önskar verkligen det finns fina vägar i himlen däe han susar fram på sin hoj.

Kategorier:  
Jo jag lever....
19 juni 2011, kl. 20:21

Hr varit dålig på att skriva denna vecka, men jag lever ifall Ni trodde nåt annat*L* Bara så trött efter jobbet att jag går och lägger mig och sover och försöker bli av med värken. Det är så himla kul att jobba men vet inte om min kropp tycker liksom jag. För varför värker den så himla mycket då? När jag ska hem efter dagen så bär mig knappt benen och ryggen känns som om jag bär på två ton sten! Huvudet surrar och jag mår illa av värk.

Så det har fått varit lugnt på bloggfronten ett tag. Jag måste ju hinna med lite att styra med hemma också, även om jag inte mått så bra så är det vissa saker som måste fixas. Tvätt, strykning och lite städning är ju det gamla vanliga som man inte kommer undan med.

Horst har varit iväg och cyklat Vätternrundan, så tokig kommer jag aldrig att bli*L*

I lördags var Mickan och jag nere i Söderköping och tittade på dansarna som visade upp sig. De har nåt som heter* Dans på gator och Torg* varje år. Det är marknad och lite av varje och mycket olika dansare som visar vad just de dansar. Mycket trevligt, men i år var det väldigt lite marknad till våra stora sorg.

Har umgåtts med flickorna och Emilio mycket i helgen och Danne, Emma och lilla Isabelle träffade jag i lördags. Just nu känner jag mig inte så sällskaplig, vill helst låsa in mig och bara vara tills detta går över.

Jag hoppas på en bra natt så jag kan jobba imorgon, annars vet jag inte...

Kategorier:  
Ömsom sol och ömsom regn!
12 juni 2011, kl. 22:04

Så var det dags att avrunda helgen. Igår var det ett himla åskande och blixtrande ute och det regnade på rätt rejält. Idag sken solen igen och det var sommarvarmt och skönt. Jag fick besök av alla mina barn och barnbarn, det var trevligt.

Sen har jag mest pysslat här hemma.Det blev att stryka, rensa lådor, ner i källaren med massa grejor och sen ta bort allt onödigt på balkongen.

Horst och jag grillade och satt på min balkong och åt, mysigt. Ikväll hade vi en fantastisk solnedgång att beundra.

Imorgon blir det att åka och ta prov innan jobbet.

Kategorier:  
Hej o Hå, vad tiden går.
10 juni 2011, kl. 22:41

Så var det fredagskväll igen! Jobbat hela veckan och det är så roligt, men oj vad trött i benen man blir. Men det är så tacksamt att få jobba med de gamla och det är sån härlig stämning i hela huset. Bra personal överallt.

Ibland tar jag mig en liten lur när jag kommer hem, men inte alltid. I onsdagskväll sov Emilio hos mig medans hans mamma jobbade. Så härligt och gosigt det var.

I torsdags var styrelsen för Symfonin bjudna på Sommarfest av hyresvärden, mycket trevligt och god mat. Men lite oreda när det var dags för maten. Att gamla människor blir som vildar då det vankas gratis mat*L* Vi tog det lugnt och fick mat även vi.

Ikväll har vi grillat, döttrarna, Emilio, Horst, Waileth och jag. Det var gott och härligt att äta ute på soldäck. Sen gick vi hem till Cornelia och drack kaffe på hennes balkong.

Fick tinga polisen då en massa invandrarpojkar höll på att klättra, springa och sparka boll på skoltaket i centrum, de satt igång skolans larm också. Ja vad ska man säga, f...n för vissa.

Nej nu får det bli sängen och en stunds läsa.

Kategorier:  
Vardag igen.
7 juni 2011, kl. 15:41

Ja så är helgen över för denna gång. >Har ju hunnit med både SM i bugg och att fira Nationaldag. Vi var ett gäng grannar från huset som åkte ner till stan och Hörsalsparken för att deltaga i firandet. Jag fick gå upp på scen och hämta en svensk flagga ur borgmästarens hand. Nu kan vi flagga så det står härliga till! Horst och Göran ska dela på jobbet med att sköta flaggningen. Vi kommer även att flagga då nån i huset fyller år.

Värmen har varit intensiv hela helgen och lite brun färg har man fått på kroppen, känns skönt. Men o vad man längtar efter att kunna börja bada ute snart. Men det är så torrt i markerna att jag verkligen hoppas på ett rejält regn och åskväder. Vill inte att alla blåbär ska torka bort, det ser ut att bli så massor i år, om bara regnet kommer.

Idag var det jobbardags igen och det var varmt och kvavt, tyckte vi som jobbade, men tanterna tyckte det drog om vi öppnade det allra minsta*L*

Nu ska Horst och jag ta en fika på balkongen.

Ha det gött allihopa*L*

Kategorier:  
SM i bugg i Norrköping.
4 juni 2011, kl. 17:06

Ja i två dagar har det varit SM och massor av dansare från hela Sverige har invaderat Norrköping och vår Ishall för att göra upp om medaljerna.

Ett fantastiskt fint arrangemang av dansklubben NOSD som har lagt ner ett jättejobb. Alla volentärer som ställt upp och jobbat med detta, all heder åt Er.

Jag har njutit som bara den av alla duktiga dansare. Finns ju en del favoriter som man heja lite extra på*L*

Solen har varit på sitt allra bästa humör och man har tagit chansen att få lite färg på kroppen.

Min älskling är i Dalarna i helgen och cyklar Siljan Runt. Han är ett riktigt cykelfrejk. Och snart ska han åka Vätternrundan för 19 ggr.

Har varit hos doktorn och nu ska det skickas en remiss på en magoperation(gastric bypass). Kanske kan det göra mitt liv lite lättare(hi,hi) och minska mina smärtor. Och då har jag chans att få ett nytt knä också. Då kan jag också börja bugga igen!!!

Nej nu ut i solen en stund till.

Kategorier:  
Sorg och elände-
2 juni 2011, kl. 22:24

Har varit för ledsen för att orka skriva. Min älskade vän Classe finns inte mer. Vi träffades för ca 6 år sedan på nätet och blev godas vänner. Efter 1 år så träffades vi live första gången och vi kom att bli de godaste vänner. Vi kunde prata och skämta om allt. Det blev ibland många samtal när jag hade det jobbigt. Han fanns alltid med ett lyssnande öra och gav alltid kloka och goda råd. Han var verkligen klarsynt och hade en människokännedom utöver det vanliga.

Jag kommer ihåg första gången han kom till mig, inglidande på gården på en motorcykel och med ett utseende som den värsta Hells Angels*L* Men inget kunde vara mer fel! Han var den snällaste, goaste lilla romtegubbe man kunde tänka sig.

Mina barn och han fann varandra på samma sätt och det kändes som han var en del av vår familj. Jag fick även träffa hans familj. Både den riktiga och hans MC-familj.

Classe hade diabetes och behövde en ny njure, jag och min dotter anmälde oss som donatorer, men tyvärr hanns det inte med. Nu har Classe lämnat oss och vi får leva med de fina minnen vi har av honom.

Om jag känner Classe rätt så kommer han att glida omkring bland molnen på en stor MC och titta ner på oss andra med sitt stora leende och undra vad fasen vi stressar omkring för.

Tack för att jag fick vara din vän och jag tror vi ses igen nånstans i universum.

Kategorier:  
Profil
offline morsan
Senast inloggad:   22 maj 21:38
Tack alla ni som hälsar på i min Blogg.
Ort/Stad:  Norrköping
Fyller år:  5/9
RSS
Sök blogginlägg:
Vem är vem?
Band online Band som är online
Band offline Band som är offline
Dansställe online Dansställe som är online
Dansställe offline Dansställe som är offline
Medlem online Vanlig medlem som är online
Medlem offline Vanlig medlem som är offline
 
Kenta är webmaster. Han är ofta online.
Kommande danser
22/5
 
 
23/5
 
24/5
 
 
 
 
Diskuteras just nu
Trummis sökes!
Basist söker band västrag…
Vilka danställen föredrar…
StrandbergZ Orkester söke…
Sångare
Leadsångare sökes!
Foxerz orkester söker sol…
Dansband i Skaraborg söke…
Etablerat dansband söker…
Professionell musiker bas…
Nya diskussionstrådar
NYA FLASH ORKESTER
Trummis sökes!
nye numre + oversættelser
Ungt och bra dansband frå…
"Fan vad du är bra" musik…
SE HIT
Sologitarrist
Starta modernt dansband
Dansbandsfavoriter
Sångare gitarrist i Dalar…
Bandens spelningar
22/5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Egmont Tidskrifter | Annonsera härVåra villkor | Kontakta oss! | Ansvarig utgivare: Diana Thylin