Nyhetsbrev

Skicka mig även erbjudanden från Egmont Tidskrifter, som äger Får Jag Lov, och våra partners. Våra villkor

Användarnamn:
Skriv in lösenord:
Bli medlemGlömt lösenordet?

Tottes Mysblogg

Totte har sedan 60-talet musicerat i olika band med elbas och sång som huvudinstrument. Titta in och ta del av mina små vardagstankar! Min blogg är som en öppen dagbok där stort och smått avhandlas i en lätt kåserande form. Var så god - mycket nöje!
Ja...
22 september 2010, kl. 21:34

...så svarade de unga tu på prästens fråga. Intet öga var förstås torrt - frånsett er bloggares förstås. Nej, varför gråta? Det är ju en glädjens högtid - gläds med brudparet, njut av all vacker musik på kyrkorgel, fioler och elgitarr! Se med klar blick på allt som händer och sjung ut i psalmer och le!

Så upplevde jag min äldste sons vigsel och bröllop. Fantastiskt! Jag föredrog att köra bil - dvs helnykter - och på begäran av brudgummen så spelade jag elbas och sjöng med Speeders hela kvällen.

Det blev ett tal också - till brudparet och till brudgummen från gamle far samt lite solosång till eget gitarrkomp på min gamla Gibson. God mat, god dryck och en mycket trevlig bröllopsfest avslutades för egen del framåt småtimmarna.

Då körde vi hem belåtna med alla minnen, alla sinnen i behåll.

Ett minne för livet!

Vi hörs go´vänner!

Bröllop i faggorna!
15 september 2010, kl. 13:52

Jajamän, nu skall det bli bröllop! Inte mitt eget, det är redan avklarat sedan snart fyra år, utan sonens. På lördag säger ungdomarna "Ja" till varandra. Så förberedelserna pågår för fullt. Lyckligtvis så har man utsett både toastmaster och toastmadam för alla praktiska göromål men vi "i periferin" har ju också vissa förväntningar på oss. Inte minst på mig, brudgummens far. Det förväntas naturligtvis ett tal - och tal ska det bli. Jag har filat under en veckas tid fram och tillbaka och med bl a min hustru och brudgummens mor bland stödtrupperna tror jag att vi fått med det viktigaste utan att det blir en kalender av alltihop. Gästerna kan ju, ve och fasa, somna under talet och det får ju inte hända...

Men det händer saker under tiden fram till lördag. Ikväll skall det firas 50-åringar på jobbet och på fredag kväll en liten jam-kväll med några musikantvänner. Så de e fullt upp!

Vi hörs go´vänner!

Tillbaka igen!
12 september 2010, kl. 17:08

Hej go´ vänner! Det har varit ett par tre hektiska veckor med intensiva dagar på jobbet. Vi har påbörjat en resa med alla medarbetare på "tåget" och startat en seminarieserie med Ledarskap och Medarbetarskap som tema. Otroligt intressant men också mycket jobbigt såväl för mig som chef/ledare som mina medarbetare på avdelningen. Så tiden att blogga har varit minimal - ja nästan obefintlig.

Men nu sitter jag här! Efter en rejäl skogsrunda med hustru och hund. Det blev naturligtvis trattkantareller och frisk höstluft i massor. Nu är det strax regnbåge med ugnspotatis, kantareller (förstås) och kanske en liten pilsner(?) på G.

I övrigt så har Höstmarknaden gått av stapeln här i Staden Mellan Fjärdarna, en månghundraårig tradition. En gång med kreaturshandel men numera mest med strumpor, hjortronsylt, karameller och lite annat krimskrams. Det brukar komma sisådär 40-50 000 besökare under tre dagar, vilket väl innebär en av de mindre mässorna i Sverige, men definitivt störst här i sta´n!

Så i fredags käkade vi kålsoppa, en marknadstradition - och får därmed anse att hösten kommit till oss.

Snart är våren här igen!

Vi hörs!

Profil
Senast inloggad:   29 apr 07:24
Lev i nuet och stå på dig - så ingen annan gör det!
Ort/Stad:  Hudiksvall
Fyller år:  1/11
RSS
Sök blogginlägg:
Vem är vem?
Band online Band som är online
Band offline Band som är offline
Dansställe online Dansställe som är online
Dansställe offline Dansställe som är offline
Medlem online Vanlig medlem som är online
Medlem offline Vanlig medlem som är offline
 
Kenta är webmaster. Han är ofta online.
Kommande danser
22/5
 
 
23/5
 
24/5
 
 
 
 
Diskuteras just nu
Trummis sökes!
Basist söker band västrag…
Vilka danställen föredrar…
StrandbergZ Orkester söke…
Sångare
Leadsångare sökes!
Foxerz orkester söker sol…
Dansband i Skaraborg söke…
Etablerat dansband söker…
Professionell musiker bas…
Nya diskussionstrådar
NYA FLASH ORKESTER
Trummis sökes!
nye numre + oversættelser
Ungt och bra dansband frå…
"Fan vad du är bra" musik…
SE HIT
Sologitarrist
Starta modernt dansband
Dansbandsfavoriter
Sångare gitarrist i Dalar…
Bandens spelningar
22/5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Egmont Tidskrifter | Annonsera härVåra villkor | Kontakta oss! | Ansvarig utgivare: Diana Thylin