Nyhetsbrev

Skicka mig även erbjudanden från Egmont Tidskrifter, som äger Får Jag Lov, och våra partners. Våra villkor

Användarnamn:
Skriv in lösenord:
Bli medlemGlömt lösenordet?

Kjell Andersson slutar i Jontez

Kjell Andersson, kapellmästare och basist i Jontez, lämnar sitt band efter 15 år. Han kommer istället  att fokusera på sitt andra företag. Kjell var med och startade bandet 1996 men lämnar nu över kapellmästarrollen till Benny Hedlund som spelar klaviatur och dragspel i bandet sedan 2003. Nämnas kan också att Benny var med och startade Mats Bergmans en gång i tiden, där Kjells son Linus Lindholm är sångare sedan 2008.

- Det har varit många och fina år. Vi började med en pickup 1996, och nu 2011 har vi en ordinär turistbuss, "branschens fulaste", säger Kjell. Jag kommer inte sluta spela helt, men kommer nog ägna mig åt motions- och PRO-dans i mindre skala.

 

Kjell kommer att driva bandet vidare men utan att själv medverka. Han ersätts som basist av Håkan Nöjd, som kommer från Cavalkad.

Publicerad 2 januari 2012 
Fler notiser
Kommande danser
17/5
 
 
 
18/5
 
 
 
 
 
Senast inloggade
Senaste blogginläggen
22:08 Vilken respons!
21:34 Söndag igen!!
12:03 Grått och kallt!!!!
11:23 Solsken!!! :)
08:43 Mycket just nu.
12:27 Blev en andra plat…
14:45 Liseberg/Göteborg!…
11:25 Final på Liseberg!
17:36 Så kan de gå!!
08:39 Vårförkylning!!
Nya fotoalbum
24 april 2012
Kändisar
22 april 2012
MusikMixen
5 april 2012
OVE TAR FARVÄL !!
Diskuteras just nu
Ledig Trummis
Basanläggning
Ledig Trummis
tidningen Får jag lov
FLJ blader
Seriös danbands/Covertrum…
sångare/sångerska sökes t…
Vill starta ett modernt d…
Cd skivor köpes.
Cd singlar till salu.
Bandens spelningar
17/5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
18/5
© Egmont Tidskrifter | Annonsera härVåra villkor | Kontakta oss! | Ansvarig utgivare: Diana Thylin